Gospodarka Dominikana będzie piątą najszybciej rozwijającą się gospodarką

Bank Światowy (BŚ) szacuje, że gospodarka Dominikany – jak również Chile – będzie piątą najszybciej rozwijającą się gospodarką w 2021 roku. Według wstępnych szacunków, PKB obu państw wzrośnie średnio o 4,4%.

Zgodnie z wynikami wstępnego raportu opublikowanego we wtorek, Gujana będzie najszybciej rozwijającym się krajem Ameryki Łacińskiej. Stopa wzrostu gospodarczego wyniesie 20,9% ze względu na eksploatację złóż ropy naftowej odkrytych kilka lat temu na wodach terytorialnych kraju. Natomiast w 2020 roku PKB Gujany, jedynego anglojęzycznego kraju Ameryki Południowej, wzrósł aż o 43,5%, nawet pomimo skutków pandemii.

Jak przewiduje Bank Światowy, drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką będzie Panama, osiągając wynik 9,9% w porównaniu do spadku o 17,9% podczas pandemii COVID-19. Z kolei wyspa Saint Lucia, należąca do archipelagu Małych Antyli, będzie trzecim najszybciej rozwijającym się państwem (z wynikiem 8,1%), a Argentyna zajmie czwarte miejsce, osiągając stopę wzrostu gospodarczego o wysokości 6,4%.

Według szacunków BŚ stopa wzrostu gospodarczego Republiki Dominikańskiej i Chile wyniesie 5,5%. Wynik ten plasuje je powyżej średniej regionalnej, lecz nie zaliczą się do pierwszych trzech państw z najwyższym wskaźnikiem wzrostu PKB w bieżącym roku.

W 2020 roku co najmniej 11 państw Ameryki Łacińskiej odnotowało spadek PKB o wysokości przekraczającej wartość dwucyfrową. Najniższy wynik osiągnęła Saint Lucia (-20,4%) oraz Panama (-17,9%). W wyniku pandemii ucierpiała również gospodarka Barbadosu, gdzie spadek wyniósł -17,3%.

Saint Lucia i Barbados są niewielkimi wyspami i osiągnęły tak niskie wyniki, ponieważ ich gospodarka uzależniona jest w dużej mierze od turystyki – sektora, który poniósł największe straty w wyniku pandemii. Z kolei na spadek PKB Panamy wpłynęło również spowolnienie handlu międzynarodowego, biorąc pod uwagę, że międzyoceaniczny Kanał Panamski przynosi państwu około 6% PKB oraz co najmniej 20% przychodów rządowych.

PKB Republiki Dominikańskiej zmniejszył się z 88 906,1 mln dolarów w 2019 roku do 78 829 mln dolarów w 2020 roku – oznacza to spadek netto w wysokości 10 077,1 mln dolarów.

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.