Dominikana wprowadza przetarg międzynarodowy na zarządzanie technologią 5G

We wtorek rząd Dominikany rozpoczął proces przetargu publicznego międzynarodowego na koncesję na częstotliwości radiowej w pasmach 700MHz i 3,5 GHz w celu rozwoju technologii piątej generacji (5G) oraz innych usług telekomunikacyjnych. Prezentacja propozycji technicznych i ekonomicznych zostanie zrealizowana w czerwcu, nadanie częstotliwości zostanie ogłoszone w sierpniu, a miesiąc później zostaną podpisane umowy, w uzgodnieniu z komunikatem Dominikańskiej Instytucji Telekomunikacji (Indotel).
Image
Firmy uczestniczące w przetargu będą mogły składać oferty w szerokim spektrum w każdym paśmie i porównane zostaną propozycje o najwyższej cenie za MHz rocznie.

Każdy wybrany oferent „zastosuje się do podziału infrastruktury w taki sposób, żeby nowe systemy y sieci, które mają zostać zainstalowane osiągnęły minimalny zasięg na terytorium kraju w okresie pięciu lat”, wyjaśnił prezydent Dominikany Luis Abinader, w akcie prezentacji przetargu.

Technologia piątej generacji „oznacza otwarcie drzwi na świat cyfrowy nieograniczonych możliwości dla każdego mężczyzny i kobiety Republiki Dominikany gdzie prędkości nawigacji mogą być aż pięciokrotnie szybsze, a opóźnienie będzie minimalne” podkreślił rządzący.

„Życie bez połączenia oznacza odizolowanie” ponieważ „przepaść cyfrowa pogłębia przepaść ekonomiczną, przepaść społeczną i możliwości”, dodał Abinader w Pałacu Narodowym.

Jednocześnie, dodał, że implementacja telewizji cyfrowej w kraju „będzie rzeczywistością”, na co rząd przeznaczy 30 milionów dolarów, co pozwoli na to, że „dominikanie o niewystarczających środkach będą mogli mieć darmowy dostęp do sygnałów telewizyjnych w jakości cyfrowej”.

Aktualnie, wiodącymi firmami na rynku dominikańskim są meksykańska Claro, holenderska Altice i dominikańska Viba.

W listopadzie zeszłego roku, rząd dominikański przyłączył się do inicjatywy amerykańskiej Red Limpia (Czysta Sieć), która oznacza weto wobec firm chińskich jako dostawców technologii 5G.

Źródła: eldinero.com.do

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.