Dominikana przedstawia najnowszy przewodnik pozyskania zagranicznych inwestycji

Republika Dominikany wprowadziła przewodnik inwestycji, dokument, który zawiera główne wskazówki dla zagranicznych inwestorów.


Dyrektor agencji inwestycyjnej Pro Dominicana, Biviana Riveiro, przedstawiła główne założenia przewodnika w trakcie zorganizowanego przyjęcia w obecności członków rządu, służby dyplomatycznej, przedsiębiorców i reprezentantów instytucji międzynarodowych. Przewodnik zostanie przetłumaczony na język polski przez Polsko-Dominikańską Izbę Gospodarczą.

Wśród informacji jakie przedstawia, znajdują się najważniejsze z punktu widzenia Republiki Dominikany statystyki, wyszczególnienie działań inwestycji zagranicznej, odpowiednie regulacje w tej materii podkreślające impulsy zawarte w legislacji, eksponuje najważniejsze sektory gospodarki krajowej oraz informuje o procesach uzyskania pozwoleń.

„Statystyki przedstawiają nas jako główny kierunek w regionie Karaibów”, potwierdziła dyrektor Pro Dominicana, i pomimo kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, w 2020 roku uzyskano 2 miliardy 554 milionów dolarów amerykańskich (USD) z bezpośredniej inwestycji zagranicznej (IED), według danych Banku Centralnego.

Przepływ danych z IED z ostatnich lat pozwala przewidzieć, że w tym roku osiągniemy 3 miliardy dolarów amerykańskich (USD), a w 2024 roku do 4,5 miliardów dolarów (USD), wyjaśniła Riveiro.

Przewodniczący Stowarzyszenia Zagranicznych Firm Inwestycyjnych (Hiszp. Asociación de Empresas de Inversión Extranjera - Asiex), Edwin de los Santos, potwierdził, że przewodnik ten przedstawia w formie pisemnej podstawowe zasady prawidłowej oceny i prognoz dotyczących zwrotu.

Republika Dominikany „liczy na wielkie atrybuty” takie jak stabilizacja mikroekonomiczna i polityczna, uprzywilejowany dostęp handlowy do różnych rynków dzięki pozycji geograficznej, rosnące wejście na rynki międzynarodowe, zróżnicowanie ekonomiczne, obok tych już wymienionych.

Jednocześnie zasygnalizował, że „reputacja dobrego wspólnika handlowego”, którym cieszy się kraj „połączy się” z polityką wprowadzaną przez rząd, mającą na celu przyspieszenie tworzenia projektów inwestycyjnych, eliminowanie niestabilności jurysdykcyjnej, eliminowanie niepotrzebnej biurokracji oraz wspieranie partnerstwa publiczno- prywatnego.

Inwestycja zagraniczna, podkreślił, „ma kluczowy wpływ: na gospodarkę krajową, reprezentując 37 % wpływów finansowych (bezpośrednich i pośrednich), 71% exportu, 22% wkładu w Ubezpieczenie Społeczne z sektora prywatnego i generuje ponad 200 000 oficjalnych stanowisk pracy.

Również minister spraw zagranicznych Roberto Álvarez i ambasadorka Dominikany w Stanach Zjednoczonych, Sonia Guzmán, uczestniczyli w prezentacji przewodnika, który dostępny jest w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim i niemieckim oraz będzie dostępny w formacie elektronicznym w języku włoskim, mandaryńskim, arabskim, tureckim, rosyjskim i polskim.

Źródło: www.eldinero.com.do

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.