Wyjazd służbowy Dominikana 2021 - pierwszy kwartał

Ostatnio na stronie zamieściliśmy zdjęcia ze spotkań, które odbyliśmy podczas podróży służbowej do Republiki Dominikańskiej. Wraz z zespołem Casa Dominicana, w składzie Andrzej Włodarski, Leszek Gimel oraz Jędrzej Pacak, mieliśmy przyjemność odbyć 5 spotkań z kluczowymi instytucjami i osobistościami w kraju.
Image
Jako Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza reprezentowaliśmy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lubliniej na uczelni Universidad Iberoamericana (UNIBE), gdzie przedstawiliśmy list intencyjny zapraszający do współpracy oba uniwersytety. 

Zostaliśmy przyjęci przez wicerektor Dr. Odile Camilo, wicerektor Grace Cochón Jimenez oraz dyrektora ds. marketingu instytucjonalnego José Martín Morillo. Wyrazili oni zainteresowanie oraz chęć współpracy z polską uczelnią, wskazując na to, że Polska to ciekawy kierunek dla studentów z Dominikany.

Na następnym spotkaniu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Prezydent miasta Santo Domingo Carolina Mejia. Przedstawiliśmy Pani Prezydent idee miast partnerskich pomiędzy miastami w Polsce i w Dominikanie, które bardzo ją zainteresowały. Poinformowała nas, że Santo Domingo prowadzi już współprace z takimi miastami jak Madryt i Paryż, a nawet z miastami z Chin. Liczymy na to, że wkrótce będziemy mogli zawiązać taką współpracę.
Image
Image
Kolejnym wydarzeniem była wizyta w Consejo Estatal del Azucar - CEA RD, gdzie z inicjatywy Prezesa Izby obejrzeliśmy tereny, na których zostanie wybudowany park dla mieszkańców San Pedro de Macoris. Jest to o tyle ważna inwestycja, iż pozwoli lokalnej społeczności mieć miejsce do rekreacji oraz zbuduje zaufanie u osób, które planują wybudować swoje domy na tym obszarze. Dyrektor CEA ds. regionów zachodnich poinformował nas również, iż Dominikana posiada wiele terenów, na których nie istnieją jeszcze inwestycje, a zlokalizowane są w strategicznych miejscach w kraju. Aktualnie zajmują się oni unifikacją terenów, które wkrótce zostaną przekazane pod inwestycje lub wystawione na sprzedaż.
Jednym z kluczowych spotkań, na które wybrała się Izba, odbyło się w Centro de Exportación e Inversión de República Dominicana | PRO DOMINICANA. Jest to instytucja zajmująca się promocją lokalnych produktów, sporządzaniem danych na ich temat oraz sprawami dotyczącymi inwestycji zagranicznych.
Image

W spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Generalna Biviana Riveiro, Dyrektor Inwestycyjny Marcial A. Smester oraz Dyrektor ds. Eksportu Jaime Licariac. Przedstawiciele PRO DOMINICANA wykazali duże zainteresowanie Izba Gospodarczą oraz przedstawili chęć współpracy pomiędzy naszymi krajami, twierdząc, iż oba państwa posiadają ogromny potencjał.

Image

Ostatnim spotkaniem, na które udała się Izba, odbyło się w Ministerio de Medio Ambiente RD. W spotkaniu uczestniczył doradca Ministra Orlando Jorge Mera. 

Sam Minister nie mógł pojawić się na spotkaniu, lecz przywitał na początku przedstawicieli Izby. 

W ramach współpracy pomiędzy naszymi krajami Izba przedstawiła ministerstwu nowoczesny system, który ma na celu ochronę dóbr znajdujących się w Dominikanie. 

Doradca ministra wykazał duże zainteresowane przedstawioną propozycją.

Mamy nadzieję, iż spotkania z przedstawicielami instytucji rządowych pozwolą stworzyć odpowiednie warunki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby wejść na rynek dominikański.

Odbyte rozmowy otworzyły nam nowe możliwości, dzięki którym Izba będzie w stanie pomóc inwestorom przeanalizować dominikański rynek. Spotkania te utwierdziły nas w przekonaniu, iż Dominikana to wspaniały kraj z dynamicznym rynkiem, w który warto inwestować.

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.