Polska i Republika Dominikańska: stosunki gospodarcze

W ostatnich latach Polska sprowadza coraz więcej towarów z całego świata; w konsekwencji, wiele firm dostrzegło możliwości inwestowania na Dominikanie, rozwijając import z tego kraju do Polski. Popyt na owoce i warzywa, jak również popularność Dominikany wśród polskich turystów zmotywowały polskie linie lotnicze do zainaugurowania lotów na wyspę, wskazując zarazem na wzrost gospodarczy i na możliwy wysoki zwrot z inwestycji. Potencjał turystyki dominikańskiej jest wyraźnie widoczny na rynku polskim: naturalne zasoby kraju dały impuls do masowej turystyki Polaków na Dominikanę. Jednocześnie rośnie zainteresowanie obywateli Dominikany możliwością zamieszkania i rozwoju biznesu w Polsce.
Dominikana ma bogate pokłady surowców mineralnych takich jak: nikiel, złoto, srebro, platyna, boksyty, rudy żelaza, węgiel, ropę naftową, azbest, chrom, miedź, uran, tytan i gaz ziemny. Starymi metodami wydobywa się również larimar, bardzo rzadki i wartościowy kamień szlachetny koloru niebieskiego, który występuje tylko w Republice Dominikańskiej.
Image
Podstawą relacji gospodarczych między Polską a Republiką Dominikańską jest Umowa o Partnerstwie Gospodarczym UE – CARIFORUM (EPA), podpisana w 2008 r. Zgodnie z EPA, wszystkie produkty państw CARIFORUM, z wyjątkiem cukru i ryżu, są zwolnione ze opłat celnych w eksporcie do państw UE.
Polski import z Dominikany wyniósł 14.718.650 dolarów w pierwszej połowie 2015 roku. Z tego 48,93% to produkty farmaceutyczne, 21,81% kakao i przetwory z kakao, 15% przyrządy i urządzenia stosowane w medycynie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii, 3,13% aparatura elektryczna do przełączania i zabezpieczania obwodów elektrycznych. Z kolei polski eksport do Dominikany w pierwszej połowie 2015 roku wyniósł 4.309.022 dolarów.
Główne produkty eksportowane z Polski do Republiki Dominikańskiej w tym okresie to: drut z żeliwa lub ze stali niestopowej, (11,88%), tworzywa sztuczne i artykuły (8,35%), nawozy (8,10%), tytoń częściowo lub całkowicie odżyłowany (7,62%), ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki, kasz, mączki, skrobi lub z ekstraktu słodowego (7,40%), papier i tektura (6,78%), nadtlenowęglany (nadwęglany) (6,27%), herbata, nawet aromatyzowana (4,97%), części nadające się do stosowania wyłącznie lub głównie do silników objętych pozycją 8407 lub 8408 (4,52%).

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.