PDIG pragnie wzmocnić stosunki polsko-dominikańskie za pośrednictwem wymiany handlowej

Polska i Republika Dominikańska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1933 roku.

Polska i Republika Dominikańska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1933 roku.

Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza (PDIG) planuje wzmocnienie stosunków handlowych między Polską a Republiką Dominikańską. PDIG rozpoczęła już rozmowy i negocjacje handlowe z podmiotami rządowymi obu krajów, jak również z polskimi i dominikańskimi firmami i uniwersytetami.

Wymiana handlowa między Polską i Dominikaną w okresie styczeń-lipiec 2020 r. kształtowała się na następującym poziomie: eksport Dominikany do Polski 26 399 tys. USD, import z Polski do Dominikany 13 141 tys. USD.

Istnieje jeszcze duży niewykorzystany potencjał do współpracy, przy czym konieczne jest zrównoważenie salda w dwustronnych obrotach. Władzom polskim zależy na większej obecności polskich przedsiębiorców na Dominikanie. Bardzo pozytywnie oceniana jest dotychczasowa współpraca Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A z Bankiem Centralnym Dominikany w zakresie produkcji monet obiegowych i banknotów. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A wygrała w 2018 roku przetarg na wydruk 55 milionów sztuk banknotów dla Republiki Dominikańskiej.

Dominikana od pewnego czasu jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów przez polskich turystów. Szacuje się, że w ostatnich latach Dominikanę odwiedzało rocznie nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków, czemu sprzyjał wzrost liczby bezpośrednich połączeń czarterowych. Do wzrostu liczby polskich turystów przyczyniła się również jednostronna decyzja Rządu Republiki Dominikańskiej, na mocy której obywatele RP nie potrzebują wiz wjazdowych na terytorium tego kraju.

Z relacji na linii Polska a Dominikana należy wspomnieć o wymianie poparcia dla kandydatów obu Państw do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W 2015 roku Polska zwróciła się z notą z propozycja wymiany poparć, a Republika Dominikany notą z 2016 zaakceptowała propozycję Polski. Republika Dominikany poparła kandydaturę Polski w wyborach w 2017 roku na kadencję 2018-2019, a Polska poparła kandydaturę Republiki Dominikany w wyborach, które odbyły się w 2018 roku na kadencję 2019-2020.

Ponadto we wrześniu 2019 roku na zaproszenie Polsko Dominikańskiej Grupy Parlamentarnej wizytę w Polsce złożyła się 3-osobowa delegacja dominikańskich parlamentarzystów z przewodniczącą Polsko-Dominikańskiej Grupy Parlamentarnej Rosą Iris Guzman De Rivas na czele. Delegacja wzięła udział w drugiej edycji Dnia Ameryki Łacińskiej oraz złożyła wizytę w MSZ. Przedmiotem spotkania było pogłębienie współpracy gospodarczej między Polską a Dominikaną, a także perspektywy dalszej współpracy parlamentarnej.

Do najbardziej znaczących spotkań na szczeblu dyplomatycznym obu państw w ostatnich latach zaliczyć należy spotkanie ministrów spraw zagranicznych, ministra Witolda Waszczykowskiego oraz ministra Miguela Vargasa Maldonado, którzy spotkali się w październiku 2016 roku w Santo Domingo przy okazji odbywającego się tam szczytu ministerialnego UE – CELAC.

„Więzy przyjaźni łączące Polskę z Dominikaną sprawdziły się w okresie kryzysowej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa. Polska zawdzięcza władzom Dominikany zgodę na ewakuacje obywateli polskich w ramach akcji „lot do Domu”. W marcu 2020 br., do polski zostało ewakuowanych 1128 osób. Była to największa grupa Polaków zaskoczonych w Ameryce Łacińskiej pandemią” – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w liście skierowanym do Prezesa-Dyrektora PDIG 8 maja 2020 roku (DPT.277.53.2020/4).

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.