PDIG pozytywnie postrzega ratyfikowanie przez dominikańskich deputowanych porozumienia ze UK

Prezes Polsko- Dominikańskiej Izby Gospodarczej (PDIG), Herikc Agesta Smith, pochwalił przyjęciem przez Izbę Deputowanych w Republice Dominikańskiej ratyfikacji porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii a członkami Forum Karaibskiej Grupy Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (Cariforum), którego Republika Dominikańska jest sygnatariuszem.

Przewodniczący Stałej Komisji do Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Izby Deputowanych, Julio Brito, dla uzasadnienia porozumienia wskazał, że nowa umowa odpowiada wszelkim prawom i zobowiązaniom handlowym przewidzianym w umowie o partnerstwie gospodarczym zawartej pomiędzy Unią Europejską a Cariforum w 2008 roku.

Agesta podkreślił, że Zjednoczone Królestwo jest ważnym partnerem handlowym Republiki Dominikańskiej, stanowiącym punkt przeznaczenia 40 % lokalnej produkcji bananów organicznych oraz że jest dziewiątym państwem, do którego trafia największa ilość krajowego eksportu, który w 2019 roku wyniósł około 93 455 000 dolarów amerykańskich (USD).

Wskazał, że zarówno przyjęcie przedmiotowego porozumienia jak i otwartość handlowa Dominikany będą miały pozytywny wpływ na wzrost eksportu tego sektora rolniczego na rynek europejski.

Przewodniczący PDIG przypomniał, że Izba Deputowanych ratyfikowała rezolucję zatwierdzającą porozumienie o partnerstwie gospodarczym, sporządzone w Santa Lucía w dniu 22 marca 2019 roku, pomiędzy państwami Cariforum a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podpisane przez Republikę Dominikańską w dniu 4 kwietnia 2019 roku w Londynie, w Anglii.

Connect

 

Zostań z nami

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje na temat biznesu.